Czym jest pergola?

17.12.2021

 

Pergola jest elementem małej architektury, którego zasadniczą funkcją jest częściowe zacienienie tarasu przy jednoczesnym zachowaniu wizualnej lekkości i estetyki otoczenia. Pergole ogrodowe znalazły zastosowanie w architekturze już w epoce średniowiecza, kiedy to przybierały formę lekkich konstrukcji drewnianych z zadaszeniem w formie kratownicy, która była podporą dla roślin pnących.

Współczesna pergola aluminiowa

Image

Współcześnie pergole mogą spełniać o wiele więcej funkcji niż zacienienie przestrzeni ogrodowej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych takich jak obrotowe lamele dachowe czy ruchome zasłony boczne zadaszenie tarasowe w formie pergoli może stanowić skuteczną ochronę nie tylko przed słońcem, lecz także przed deszczem, wiatrem i chłodem. Zastosowanie aluminium i stali nierdzewnej jako materiału konstrukcyjnego zapewnia wysoką trwałość pergoli i odporność na warunki atmosferyczne oraz estetyczne wykończenie z wszystkimi elementami sterowania ukrytymi wewnątrz konstrukcji.


 

Zastosowanie pergoli

Image

Pergola przyścienna idealnie sprawdzi się jako zadaszenie tarasu, tworząc przydomową przestrzeń do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu niezależnie od warunków pogodowych.

Z kolei pergola wolnostojąca jest świetnym sposobem na aranżację przestrzeni ogrodowej i stworzenie strefy relaksu zarówno na długie letnie wieczory jak i chłodniejsze dni.


 

Pergola dla Ciebie

Image

Jeżeli szukasz inspiracji jak zaaranżować własną przestrzeń ogrodową przy użyciu pergoli zobacz nasz dział galeria gdzie znajdują się zdjęcia z wielu naszych realizacji, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat technologii stosowanych w pergolach Shady odwiedź dział pergole lub skontaktuj się z naszym doradcą, który pomoże ci dobrać rozwiązania dostosowane do twoich potrzeb