SHADY

Jaki typ pergoli wybrać?

Pergola wolnostojąca czy przyścienna?

 

Szukasz pomysłu na aranżację tarasu lub przestrzeni ogrodowej? Przychodzimy do Ciebie z rozwiązaniem. Nowoczesna pergola aluminiowa to świetny sposób na stworzenie przestrzeni do wypoczynku na świeżym powietrzu. Ruchome, zdalnie sterowane zadaszenie oraz zintegrowany system odprowadzania wody zapewniają komfortowy wypoczynek niezależnie od warunków pogodowych. Pergole Shady, zależnie od sposobu montażu, występują w dwóch wariantach: pergoli wolnostojącej i pergoli przyściennej. Nasuwa się pytanie, jaki rodzaj montażu pergoli wybrać, aby stworzyć przestrzeń dopasowaną do naszych potrzeb?

Pergola przyścienna


 

Image

Montaż


Pergola przyścienna standardowo z jednej strony opiera się na dwóch słupach, a z drugiej strony jest przytwierdzona do ściany za pomocą kotew chemicznych. Nie jest to jednak jedyna możliwa konfiguracja, istnieje bowiem możliwość montażu zadaszenia bez użycia słupów, przytwierdzając konstrukcję do dwóch lub większej ilości ścian. Sposób montażu zależy w głównej mierze od materiału, z którego wykonane są ściany, przebiegu różnych instalacji oraz rozmiarów montowanego zadaszenia.

 

Zastosowanie


Pergola montowana do elewacji to rozwiązanie idealnie sprawdzające się jako zadaszenie tarasu lub balkonu. Zacieniony w ten sposób taras może stanowić dodatkową przestrzeń użytkową domu i być przedłużeniem salonu. Możliwość regulacji ilości wpadających promieni słonecznych uczyni z tarasu dużo bardziej przyjazną przestrzeń do wypoczynku w upalne dni, zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się płyty tarasowej. Jednak ochrona przed słońcem to nie wszystko.

Na pewno niejednokrotnie doświadczyłeś sytuacji, w której Twoje sobotnie plany na grillowanie z przyjaciółmi zostały pokrzyżowane przez niespodziewany letni deszcz. Podczas niespodziewanej zmiany pogody zamknięcie dachu pergoli uratuję twoje plany i skutecznie ochroni taras przed deszczem.
Dzięki pergoli przyściennej, taras z pewnością stanie się Twoim ulubionym miejscem do wypoczynku w domu oraz pozwoli Ci przenieść spotkania i imprezy na świeże powietrze niezależnie od pogody.

 

 

Pergola wolnostojąca


 

Image

Montaż


Pergola wolnostojąca jest bardziej klasycznym i uniwersalnym rozwiązaniem. Zadaszenie opiera się na co najmniej czterech aluminiowych słupach, przytwierdzonych do stóp fundamentowych lub płyty tarasowej. Ilość słupów, na których opiera się pergola, jest zależna od jej rozmiaru.

Taki sposób montażu pozwala na postawienie pergoli w każdym miejscu, gdzie istnieje możliwość wykonania stóp fundamentowych np. pośrodku ogrodu.

 

Zastosowanie


Wolnostojąca pergola jest rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno na tarasie, jak i w ogrodzie. Możesz umiejscowić ją np. pośród roślinności w swoim ogrodzie lub w pobliżu oczka wodnego i stworzyć wymarzoną przestrzeń wypoczynkową na łonie natury. Minimalistyczny, prostolinijny design Shady jest na tyle uniwersalny, że świetnie komponuję się zarówno z nowoczesnymi jak i bardziej klasycznymi stylami aranżacji ogrodu.

Szeroki asortyment dodatków do pergoli pozwoli Ci spersonalizować Twoją strefę relaksu i dostosować ją do twoich potrzeb. Oświetlenie LED umieszczone w lamelach sufitowych pozwoli Ci na komfortowe czytanie ulubionej książki w ogrodzie podczas długich letnich wieczorów, a przesłony boczne zabezpieczą Cię przed podmuchami wiatru. Jeżeli poznać więcej technologii, które stosujemy w naszych pergolach przeczytaj nasz artykuł o dodatkach do pergoli

Warto również wspomnieć, że pergola ogrodowa nie wymaga pozwolenia na budowę, jeżeli powierzchnia jej zasięgu nie przekracza 35m2(jednak liczba takich obiektów nie może przekroczyć dwóch na każde 500m2 działki). Pozwala to na ograniczenie formalności podczas tworzenia przydomowej przestrzeni wypoczynkowej.

 

 

Jaką pergole wybrać?


Jeżeli posiadasz taras i chciałbyś powiększyć swój salon o dodatkową, zewnętrzną część lub po prostu chcesz uczynić z tarasu główne miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi – najlepszym rozwiązaniem będzie pergola przyścienna.

Natomiast, jeżeli szukasz pomysłu na aranżację ogrodu przy pomocy lekkiej konstrukcji, która nie naruszy kompozycji i nie wymaga pozwolenia – wybierz równie funkcjonalną pergolę wolnostojącą.

Niezależnie od przyjętego rozwiązania, gwarantujemy Ci satysfakcję i relaks niezależnie od warunków pogodowych. Odwiedź dział pergole tarasowe i dowiedz się więcej.