Pergola wolnostojąca czy przyścienna?

Jaki typ pergoli wybrać?

Szukasz pomysłu na aranżację tarasu lub przestrzeni ogrodowej? Przychodzimy do Ciebie z rozwiązaniem. Nowoczesna pergola aluminiowa to świetny sposób na stworzenie przestrzeni do wypoczynku na świeżym powietrzu. Ruchome, zdalnie sterowane zadaszenie oraz zintegrowany system odprowadzania wody zapewniają komfortowy wypoczynek niezależnie od warunków pogodowych. Pergole Shady, zależnie od sposobu montażu, występują w dwóch wariantach: pergoli wolnostojącej i pergoli przyściennej. Nasuwa się pytanie, jaki rodzaj montażu pergoli wybrać, aby stworzyć przestrzeń dopasowaną do naszych potrzeb?

Pergola przyścienna 


 

Montaż

Pergola przyścienna standardowo z jednej strony opiera się na dwóch słupach, a z drugiej strony jest przytwierdzona do ściany przy pomocy kotew chemicznych.

Nie jest to jednak jedyna możliwa konfiguracją, istnieje bowiem możliwość montażu zadaszenia bez użycia słupów, przytwierdzając konstrukcję do dwóch lub większej ilości ścian. Sposób montażu zależy w głównej mierze od materiału, z którego wykonane są ściany, przebiegu instalacji i rozmiarów montowanego zadaszenia.

Pergola-bez-slupow

Zastosowanie

Pergola montowana do elewacji to rozwiązanie idealnie sprawdzające się jako zadaszenie tarasu lub balkonu. Zacieniony w ten sposób taras może stanowić dodatkową przestrzeń użytkową domu i być przedłużeniem salonu. Możliwość regulacji ilości wpadających promieni słonecznych uczyni z tarasu dużo bardziej przyjazną przestrzeń do wypoczynku w upalne dni, zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu się płyty tarasowej. Jednak ochrona przed słońcem to nie wszystko

pergola-balkon1

Na pewno niejednokrotnie doświadczyłeś sytuacji, w której Twoje sobotnie plany na grillowanie z przyjaciółmi zostały pokrzyżowane przez niespodziewany letni deszcz. Podczas niespodziewanej zmiany pogody zamknięcie dachu pergoli skutecznie ochroni taras przed deszczem i uratuję Twoje plany.

Dzięki pergoli przyściennej taras z pewnością stanie się Twoim ulubionym miejscem do wypoczynku w domu oraz pozwoli Ci przenieść spotkania i imprezy na świeże powietrze niezależnie od pogody.

Pergola wolnostojąca


 

Montaż

Pergola wolnostojąca jest bardziej klasycznym i uniwersalnym rozwiązaniem. Zadaszenie opiera się na co najmniej czterech aluminiowych słupach, przytwierdzonych do stóp fundamentowych lub płyty tarasowej. Ilość słupów, na których opiera się pergola, jest zależna od jej rozmiaru. 

Taki sposób montażu pozwala na postawienie pergoli w każdym miejscu, gdzie istnieje możliwość wykonania stóp fundamentowych i doprowadzenia zasilania.

pergola-screen-wolnostojaca

Zastosowanie

Wolnostojąca pergola jest rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno na tarasie, jak i w ogrodzie. Możesz umiejscowić ją np. pośród roślinności w swoim ogrodzie lub w pobliżu oczka wodnego i stworzyć wymarzoną przestrzeń do wypoczynku na łonie natury. Minimalistyczny, prostolinijny design Shady jest na tyle uniwersalny, że świetnie komponuję się zarówno z nowoczesnymi jak i bardziej klasycznymi stylami aranżacji ogrodu

pergola-ogrod

Szeroki asortyment dodatków do pergoli pozwoli Ci spersonalizować Twoją strefę relaksu i dostosować ją do Twoich potrzeb. Oświetlenie LED umieszczone w lamelach sufitowych pozwoli Ci na komfortowe czytanie ulubionej książki w ogrodzie podczas długich letnich wieczorów, a przesłony boczne uchronią Cię przed podmuchami wiatru. Jeżeli chcesz poznać więcej technologii, jakie stosujemy w naszych pergolach przeczytaj nasz artykuł o dodatkach do pergoli

Warto również wspomnieć, że pergola ogrodowa nie wymaga pozwolenia na budowę, jeżeli powierzchnia jej zasięgu nie przekracza 35m2(jednak liczba takich obiektów nie może przekroczyć dwóch na każde 500mdziałki). Pozwala to na ograniczenie formalności podczas tworzenia przydomowej przestrzeni wypoczynkowej.

 

Pergola przyścienna czy wolnostojąca - podsumowanie


 

Jeżeli posiadasz taras i chciałbyś powiększyć swój salon o dodatkową, zewnętrzną część lub po prostu chcesz uczynić z tarasu główne miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi - najlepszym rozwiązaniem będzie pergola tarasowa przyścienna

Natomiast, jeżeli szukasz pomysłu na aranżację ogrodu przy pomocy lekkiej konstrukcji, która nie naruszy kompozycji stylu i nie wymaga pozwolenia - wybierz równie funkcjonalną pergolę ogrodową wolnostojącą.

Niezależnie od zastosowanego rozwiązania, gwarantujemy Ci satysfakcję i relaks niezależnie od warunków pogodowych. Odwiedź nasz dział pergole i wybierz swoje rozwiązanie.