SHADY

Pergola tarasowa - czy wymaga pozwolenia na budowę?

Pergola tarasowa to nowoczesny sposób na zagospodarowanie przestrzeni tarasu lub ogrodu. Zadaszenie panelowe chroni przed deszczem i słońcem, a aluminiowa konstrukcja wykonana w minimalistycznym stylu świetnie komponuję się z nowoczesnymi budynkami i zachowuję trwałość przez długie lata.

Czy montaż pergoli tarasowej wymaga pozwolenia na budowę? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na temat montażu pergoli.

Image

Jak przygotować miejsce montażu pergoli?

Pergola może być zamontowana na dwa sposoby: jako konstrukcja wolnostojąca, oparta na 4 słupach lub konstrukcja przyścienna, częściowo przymocowana do elewacji budynku. Niezależnie od sposobu montażu pergoli, konieczne jest spełnienie kilku warunków, które pozwolą na sprawne i bezpieczne zamontowanie pergoli:

• Wykonanie stóp fundamentowych - nasza pergola jest wyposażona w stopy ze stali nierdzewnej, które przytwierdza się do powierzchni za pomocą prętów i kotwy chemicznej. W celu bezpiecznego montażu wymagamy wykonania betonowych stóp fundamentowych zgodnie z rysunkiem pomiarowym o przekroju 40 x 40 cm oraz o głębokości zgodnej z obowiązującą strefą przemarzanie gruntu (od 0,80 do 1,40m zależnie od regionu). Istnieje również możliwość zakotwienia pergoli do istniejącej płyty tarasowej po uprzedniej konsultacji.

• Doprowadzenie zasilania - pergola jest zasilana napięciem 230V, a pobór mocy urządzenia nie przekracza 150W. Do zasilenia pergoli konieczne jest wyprowadzenie przewodu o przekroju nie mniejszym niż 3 x 1,5 mm2. Przewód zasilający może zostać wprowadzony do konstrukcji w dowolnym miejscu np. w belce lub słupie pergoli. Instalacja powinna być zabezpieczona wyłącznikiem nadmiarowo-prądowym i różnicowoprądowym.

Przygotowanie elewacji - w przypadku przyściennej wersji pergoli, która będzie montowana do elewacji, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie miejsca montażu. W miejscu łączenia belki ze ścianą nie mogą przebiegać instalacje elektryczne czy sanitarne. W miejscu montażu nie mogą się również znajdować elementy uniemożliwiające montaż takie jak rynny czy wystające parapety. Sama elewacja powinna być równa, a pomiędzy ścianami powinien być zachowany kąt prosty, co zapobiegnie powstawaniu nieszczelności.

• Odpływ wody - opcjonalnie po stronie klienta leży przygotowanie odpływu wody w miejscu łączenia się słupa pergoli ze stopą fundamentową lub płytą tarasu., dzięki czemu będziemy mogli połączyć go z systemem odprowadzania wody z zadaszenia pergoli. Nie jest to jednak warunek konieczny, ponieważ możemy również zastosować swobodny spływ wody ze słupa na płytę tarasu.

 

Odpowiednie przygotowanie miejsca montażu pozwala na sprawne i bezpieczne zamontowanie pergoli nawet w jeden dzień roboczy.

Image

Czy pergola wymaga pozwolenia?

Pergola tarasowa w założeniu jest lekką konstrukcją, która nie posiada charakteru stałej zabudowy. W rzeczywistości waga pergoli znacznie się różni w zależności od producenta i zastosowanych materiałów i może przekroczyć nawet 1000 kg. Niezależnie jednak od masy pergoli aluminiowej, klasyfikuję się ona jako element "małej architektury", dlatego nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Na ową klasyfikację nie wpływa również sposób montażu pergoli, dzięki czemu pergola pergola przyścienna na stałe zamontowana do podłoża i elewacji również nie wymaga pozwolenia. Oznacza to, że możesz planować swoją wizję tarasu bez żadnych ograniczeń urzędowych czy zbędnych formalności.

Image

Nietypowy montaż pergoli

Najczęściej zdarza nam się montować pergolę przy elewacji budynku jako formę zadaszenia tarasu, lecz jesteśmy również otwarci na nowe wyzwania. Jeżeli w twojej wizji zagospodarowania przestrzeni pergola znajduję się np. na balkonie lub na tarasie dachowym, dołożymy wszelkich starań, aby zaproponować odpowiednie rozwiązanie, zaprojektować i zamontować Twoją wymarzoną pergolę. Dla naszego zespołu nie ma rzeczy niemożliwych.

Pergola tarasowa to inwestycja na lata

Pergola tarasowa to nowoczesny i funkcjonalny obiekt małej architektury, który sprawdzi się zarówno na tarasie, jak i w ogrodzie. W dodatku montaż pergoli nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, dzięki czemu zaoszczędzisz czas na załatwianiu formalności. Zobacz nasze realizacje i przekonaj się, jak dobrze może prezentować się pergola.